Przepisy wegańskie i wegetariańskie oraz opinie o restauracjach, kawiarniach i innych miejscach.
Blog > Komentarze do wpisu

Seler smażony

W kuchni mej znalazłam seler. Był już "na ostatnich nogach", więc trzeba było szybko co¶ z nim zrobić. Nie chciałam użyć go do zupy. Przypomniałam sobie, że ponad 10 lat temu podczas stosowania tzw. żelaznej diety (dieta była skuteczna, ale teraz wiem, że głupia) kroiłam seler w plastry i smażyłam na oleju. Tym razem postanowiłam zrobić podobnie, a ponieważ nie stosuję żadnej diety odchudzaj±cej (choć powinnam ;-) dodałam do selera panierkę, by był pięknie złoty :-)

Składniki:

- pół dużego selera

- m±ka +woda do panierki (tu zerknij jak zrobić)

- bułka tarta

- olej

- przyprawy (sól, curry, przyprawa do kurczaka, czosnek granulowany, ¶wieżo mielony kolory pieprz)

Seler myjemy, obieramy. Kroimy na plastry kilkumilimetrowe, odstawiamy na talerzyk. 

W misce mieszamy m±kę i wodę, by stworzyć zamiennik jajka do panierki. Do tego miksu dodajemy trochę soli oraz curry, mieszamy. Na talerzyk wsypujemy bułkę tart±. Każdy plaster selera moczymy w m±ce z wod±, a następnie panierujemy w bułce.

Na patelni dobrze rozgrzewamy olej, ja jak zwykle nie użyłam minimalnej ilo¶ci. Gdy olej będzie już gor±cy kładziemy każdy plaster na patelnię i smażymy aż będ± złote. Podczas smażenia posypujemy każdy plaster przyprawami: sol±, curry, przypraw± do kurczaka, pieprzem oraz na koniec (tylko z jednej strony) czosnkiem granulowanym. 

Po smażeniu odkładamy je na papierowy ręcznik, by wchłon±ł zbędny tłuszcz.

Taki seler można podać z ziemniakami i surówk±, ale ja wolałam poczekać aż ostygnie i miałam fajne plastry na kanapki do pracy, które zrobiłam z pomidorem i innymi dodatkami. 

sobota, 02 maja 2015, marrrgott

Polecane wpisy

Image and video hosting by TinyPic Durszlak.pl Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Top Blogi Odszukaj.com - przepisy kulinarne
zBLOGowani.pl
Instagram